Türkşeker’in eski genel müdürü Fetö’den ihraç edilmiş

MHP Kahramanmaraş milletvekili Fahrettin Oğuz Tor’un, “Cumhuriyet Savcısı ve Valinin Şeker Fabrikaları yönetim kadrolarında ne ilgisi var?” diye örnek gösterdiği Ankara Adliyesi hakimi Üzümcü’nün HSYK’nın 17 Mart 2017 tarihli 113 sayılı kararı ile meslekten ihraç edildiği anlaşıldı.

AKP ŞEKER’İN BAŞINA GETİRDİ

2012-2014 yılları arasında Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel Müdür Vekilliği yapan Üzümcü FETÖ ile irtibatlı ve iltisaklı oldukları suçlaması ile meslekten atılan 202 hakim ve savcı arasında yer aldı.

MİLAT’TAN SONRA ATANDI

AKP’nin FETÖ soruşturmalarında “milat” olarak kabul ettiği 17/25 Aralık operasyonundan sonra Dr. Bülent Üzümcü’nün TÜRKŞEKER’de Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdür Vekili olarak görevini sürdürdüğü anlaşıldı. Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcısı iken Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü’nde görevlendirilen Üzümcü’nün 8 Ocak 2012 ile 22 Eylül 2014 tarihleri arasında Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü’nde; Genel Müdür Yardımcılığı, Genel Müdür Vekilliği, Yönetim Kurulu üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği yapması manidar karşılandı.

CHP KARŞI ÇIKMIŞTI

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, CHP ve İYİ Parti başta olmak üzere sendikaların tüm tepkisine karşın 14 şeker fabrikasından 11’ini ihale ile sattı. Geriye kalan üç şeker fabrikası da özelleştirilecek.

NE İLGİLERİ VAR?

MHP’li Tor 29 Mart 2018’de Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü ve yönetim kurulu üyeliklerine yapılan görevlendirmelere tepki göstererek, “Kimse şeker fabrikaları zarar ediyor demesin” diye konuşmuştu.

ADALET BAKANLIĞI YAPSIN

İşin ehline verilmesi gerektiğini savunan Tor kürsüden tepkisini şöyle dile getirmişti:

“Hangi kamu kurumunda olursa olsun işi ehline vermediğimiz müddetçe başarılı olmamız mümkün değildir. Konuya daha önce KİT Komisyonu’nda da dile getirmişti. Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcısı olan Dr. Bülent Üzümcü 2012-2014 yılları arasında Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’de önce Genel Müdür Yardımcısı, Genel Müdür vekili ve yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. Mesleği savcılık olan bu kişi vekaleten yönetim kademesinde görevlendirildi. Savcıya, hakime üst düzey idari görev vermek isteniyorsa bunun adresi şeker fabrikaları değildir, Adalet Bakanlığı’dır öncelikle.

YERLERİ BURASI DEĞİL

Şunu söylemek istiyorum. İşi ehline vermeye inanıyorsak bunların hiçbirinin adresi şeker fabrikaları yönetim kademeleri değildir. Kimse şeker fabrikaları zarar ediyor demesin. Fabrika demek, makine demektir, teçhizat demektir, elektrik demektir, metal demektir. Yönetim kurulunda bulunanların hiçbiri mühendislik eğitimi almamıştır. Bir başka önemli komu yönetim kurulundakilerin hemen hemen tamamına yakını ikinci görevli olarak buradadırlar. Birinci görevleri ‘full time’ çalıştıkları yerler, başka kamu kurumlarıdır. Kısaca yönetim kurulu üyeleri imza tamamlamak için burada görevlendirilmişlerdir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir