SGK kapsamında bakmakla yükümlü olunan kimseler kimlerdir?

Sigortalı olarak çalışanın ya da emeklinin veya memurun bakmakla yükümlü olduğu kişiler hakkında bilinmesi gerekenleri haberimizde sizler için derledik… İşte, bakmakla yükümlü olunan kimseler…

SGK KAPSAMINDA BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLUNAN KİMSELER

Çalışan, emekli ya da memurların bakmakla yükümlü oldukları kişiler şunlardır:

– Anne ve babası
– Sosyal güvenceye sahip olmayan eş
– 18 yaşından küçük olan çocuklar
– 20 yaşını tamamlamamış ve lise öğrenimine devam eden çocuklar
– 25 yaşını tamamlamamış ve üniversite eğitimine devam eden çocuklar
– Engelli olma durumu belgelenmek şartıyla engelli olan çocuklar

hastane site:sozcu.com.tr ile ilgili görsel sonucu

Bakmakla yükümlü olunan kişiler, sigortalı olarak çalışmıyor olmalı, kendi sigortaları nedeniyle gelir ya da aylık almıyor olmalı ve isteğe bağlı sigorta primi ödemiyor olmalıdır.

Genel sağlık sigortasına sahip olan kişinin anne ve babasının da bakmakla yükümlü sıfatı taşıyabilmesi için bazı koşulları sağlamaları gerekmektedir. Bu hak, gelir durumuna göre değerlendirilmektedir. Sigorta sahibi olan kişinin maaş, kira gibi her türlü geliri, hane içerisindeki kişi başına düşen gelir tutarı tespit edilir, asgari geçim indiriminin de çıkartılması ile bir gelir değeri elde edilir. Bu değerin, net tutardan az olması durumunda anne ve baba, çocuklarının üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

Ayrıca Emekli Sandığı kapsamında ilk defa 5510 Sayılı Kanunun yürürlük tarihi olan 01.10.2008 tarihinden sonra göreve başlayan ve ücretsiz izne ayrılan, ücretsiz izin süresi bir yılı geçen eşler bakmakla yükümlü sayılırlar.

İLGİLİ HABERSGK prim borcu sorgulama nasıl yapılır?SGK prim borcu sorgulama nasıl yapılır? ._sms-container { display: block; width: 100%; background-color: #f3f3f3; border-radius: 10px; display: flex; padding: 6px 15px; align-items: center; margin: 30px 0; border: solid 1px #eee; } ._sms-container:before{ display: inline-block; vertical-align: middle; content:”29BF”; font-size: 24px; color: #ff4136; margin-top: -4px; margin-right: 10px; } ._sms-container p { font-family: -apple-system, BlinkMacSystemFont, “Segoe UI”, Roboto, Oxygen-Sans, Ubuntu, Cantarell, “Helvetica Neue”, sans-serif; font-size: 17px; font-weight: bold; padding: 0 30px 0 0; color: #ff4136; } ._sms-container img { width: initial !important; margin: 0 20px; height: 22px; } ._sms-container img.sms_transparent { height: 1px; width: 1px; }

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir