Bugün ekonomide ne oldu? (19.10.2018)

1) MERKEZ FAİZ ARTIRACAK MI?

AA Finansın anketine katılan ekonomistler 25 Ekim’de yapılacak olan PPK toplantısı sonucunda politika faizinde değişiklik beklemiyor. Merkez Bankası 13 Eylül’de yapılan toplantıda faizleri 625 baz puan artırmıştı.

İLGİLİ HABERMerkez Bankası faizi artıracak mı?Merkez Bankası faizi artıracak mı?2) STAR RAFİNERİ AÇILDI

6.3 milyar dolarlık Star Rafineri İzmir Aliağa’da açıldı. SOCAR Turkey Aegean Refinery (STAR) yılda yaklaşık 10 milyon ton, yani günde 200.000 varil ham petrol işleme kapasitesine sahip olacak. Rafineri yılda 4.8 milyon ton dizel, 1.6 milyon ton uçak yakıtı ve 1.6 milyon ton nafta üretecek.

İLGİLİ HABERStar Rafineri'si açıldıStar Rafineri'si açıldı3) VERGİLERE ZAM GELİYOR

2019 yılı bütçesi Meclis’e gönderildi. Bakanlıkların bütçesi önümüzdeki günlerde teker teker Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek.

2019 bütçesinde akaryakıttan alınacak ÖTV gelirinin yüzde 20.8 artması motorlu taşıtlardan alınacak ÖTV gelirinin ise yüzde 15 yükselmesi bekleniyor.

İLGİLİ HABERÖTV artıyor! Vergilere büyük zam geliyor...ÖTV artıyor! Vergilere büyük zam geliyor…4) DOLAR NE KADAR OLDU?

Dolar/TL’de rahip Andrew Brunson’ın ülkesine dönmesinin ardından ABD’nin Türkiye yaptırımlarının kaldırılacağı ve iki ülke ilişkilerinin daha iyi bir seyre gireceği beklentisiyle birkaç haftada 6.30 seviyelerinden 5.52’ye kadar yaşanan düşüşün ardından yükseliş gözleniyor.

Bankacılar, küresel piyasalardaki oldukça kuvvetli satış baskısının TL’deki değer kaybının nedeni olduğunu belirtirken; bir diğer taraftan pozitif ayrışmanın dün devam etmesinin ise önemli olduğunu belirttiler.

İLGİLİ HABERBugün çeyrek ve gram altında son fiyatlar ne durumda? 19 Ekim güncel altın fiyatlarıBugün çeyrek ve gram altında son fiyatlar ne durumda? 19 Ekim güncel altın fiyatları ._sms-container { display: block; width: 100%; background-color: #DBDBDB; border-radius: 10px; display: flex; padding: 4px; align-items: center; margin: 30px 0; } ._sms-container p { font-family: -apple-system, BlinkMacSystemFont, “Segoe UI”, Roboto, Oxygen-Sans, Ubuntu, Cantarell, “Helvetica Neue”, sans-serif; font-size: 17px; font-weight: bold; padding: 0 30px 0 0; } ._sms-container img { width: initial !important; margin: 0 20px; height: 22px; } ._sms-container img.sms_transparent { height: 1px; width: 1px; }

Merakla beklenen Yılmaz Özdil’in son kitabı “Mustafa Kemal” Plus abonelerine hediye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir