AA: YPG/PKK’yı destekleyen İtalyan askerler faaliyetlerine devam ediyor

Anadolu Ajansı’nın Deyrizor’daki güvenilir yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Irak sınırındaki Deyrizor’da İtalyan askerlerinin terör örgütü YPG/PKK ile ortak faaliyetleri artıyor. Kaynaklar, İtalyan ordusunun, dün akşam saatlerinde örgütün işgalindeki Haseke ili üzerinden Deyrizor’a 20 asker daha gönderdiğini bildirdi.

Suriye’de terör örgütü IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon bünyesinde varlık gösteren ve sayıları tam olarak bilinmeyen İtalyan askerleri, Deyrizor’un Ömer petrol sahasındaki ABD üssüne konuşlandı. İtalyan ordusu, IŞİD’e karşı operasyonlarda ABD ve Fransa askerlerine destek vermek için bu ay başında Suriye’ye asker göndermişti. İtalyan askerleri şimdilik çatışmalara doğrudan katılmıyor.

IŞİD, Irak sınırında Haseke ve Deyrizor illeri içinde kuşatmada kalan birbirinden kopuk iki farklı bölgede varlık gösteriyor. YPG/PKK, mayıs başında ABD ve Fransa’nın desteğiyle buradaki IŞİD unsurlarına karşı operasyonu yeniden başlatmıştı. Deyrizor operasyonunun ilk aşaması geçen sene eylül ayında başlamış, kent merkezinin kuzeyi SDG ismini kullanan YPG/PKK’nın işgaline girmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir